Партньори:
СПИСАНИЕ СПОРТ И НАУКА

БСФС участва в работата на 14-тия Форум на ЕНГСО - Брюксел

12.10.2011

Четиринадесетият Форум на ЕНГСО започна работа със съвместно заседание за информация (изслушване) в Европейския парламент. Той се проведе под мотото „Доброволчеството в спорта. Насърчаване на активна Европа.” По инициатива на ръководството на ЕНГСО, комитета ЕНГСО-младежи и Белгийския олимпийски комитет и спортна конфедерация, представители на европейски национални спортни организации се срещнаха с евродепутати и представители на Европейската комисия по образованието, културата, младежта и спорта. Представител на БСФС беше г-н Г.Натов – зам.председател на съюза.

 Централна тема на дискусиите беше състоянието и бъдещото развитие на доброволческите дейности в областта на спорта.

 Домакин на съвместното заседание беше словашката евродепутатка Катарина Неведалова. Участие в заседанието взеха и следните официални лица; Хану Такула – евродепутат от Финландия, Ема Мак Кларкин – евродепутат от Великобритания, Едвард Козусник – евродепутат от Чехия, Олдрич Власак – евродепутат от Чехия, Йоанна Доберчик-Тоусали – евродепутат от Полша – Ръководител на комисията по образование, младежта, културата и спорта на постоянното представителство на Полша към Съвета на Европа. Мартин Паккър – директор на Европейския доброволчески център. Педро Веласкес – зам.ръководител на комитета по спорт към ЕКОКМС.

 Български евродепутати не взеха участие в заседанието.

От изказванията на участниците в заседанието могат да се направят следните изводи;

 1. Европейският Парламент (ЕП) и Европейската Комисия (ЕК) придават изключително голямо значение на въпроса за доброволчеството в Европейския Съюз и в частност на доброволчеството в спорта. Доброволчеството се разглежда в много аспекти, най-важни от които са неговите социални измерения свързани с възможностите за социални контакти, икономическите измерения и ползи за обществото, неформално образование, възможности за социална интеграция, квалификация, подбор и професионална ориентация на кадри към дейности свързани със спорта, ефективно средство за борба с безработицата сред младежта и др.

2. Висока оценка беше дадена на мащабното социологическо изследване проведено в рамките на ЕС на всички аспекти на доброволческата дейност, както и неговите национални измерения.(БСФС също участва с подробна информация за България)

 3. Европейските институции оценяват високо дейността на ЕНГСО и на неговите членове за изясняване на проблемите в доброволческата дейност в спорта, както и приноса им към развитието на доброволческата дейност в спортните клубове и спортните организации в страните членки на ЕС и другите европейски държави. Европейските институции оценяват и вземат под внимание препоръките които, ЕНГСО предлага за дейностите на ЕК през следващите години свързани с развитието на доброволческия сектор. Необходимо е да се има предвид факта, че ЕНГСО разглежда въпроса за доброволчеството в спорта в по-широк план, не само като конкретни дейности извършвани от доброволци, а главно като дейност на спортните организации- НПО, които трябва много по-активно да се подкрепят и стимулират.

 4. Като проблеми и предизвикателства пред доброволческите дейности на спортните организации бяха посочени;

 Големите национални различия в развитието на доброволческите дейности в европейските страни.(брой доброволци и дейности).

 Различната законодателната регулация на доброволческия труд в отделните държави членки на съюза, както и наличието на страни където тази дейност не е уредена законодателно.(както е в България)

 Съществуващата практика в някои страни за недостатъчно обществено признание и подценяване на доброволческия труд.

 Липсата или недостатъчен брои на конкретни програми и дейности насочени към обучение, мотивация и привличане на доброволци в спортните дейности.

 Приоритетно привличане на доброволци само при големи спортни прояви и значително по-малко към привличане на доброволци за работа в спортните клубове и организации, като инструктори, съдии, организационни кадри и друг помощен персонал.

Съществуват тенденции за намаляване интереса на граждани и младежи към доброволчески дейности, породени от икономическата криза в рамките на ЕС, недостига на достатъчно свободно време, бюрократични изисквания към спортни организации, недостатъчна информираност на обществеността за потребност от доброволческо участие, слабости в управлението на спортните организации и др.

 Наличието на съществени данъчни(законодателни) различия в отделните страни, свързани с дейността на спортните организации и специфичните спортни дейности.(местни данъци и такси, ДДС, административни тежести, тежка бюрокрация при подготовка, реализация и отчитане на проекти, услуги, търговска дейност, консумативи и др.).

 В становището на ЕНГСО изразено в експозето на президента г-жа Б.Кервинен беше подчертано задоволството на европейската ни организация от факта, че европейските институции вземат предвид мнението на гражданското общество по този много важен проблем на европейската спортна политика. Като положителен момент беше отбелязан и факта на допуснатото от ЕК изслушване по проблема на доброволчеството инициирано от ЕНГСО.

Ръководството на ЕНГСО посочи и нови проблеми пред доброволческата дейност в спорта за които, европейските институции спешно следва да приемат необходимите мерки. Като такива бяха посочени;

 Категоричното становище на ЕНГСО за необходимостта от много по-активна политика на ЕС за стимулиране на доброволческите дейности в спорта. Огромен брой спортни клубове и спортни организации разчитат изключително много на помощта от доброволческия сектор.(Финландия, Швеция, Норвегия, Холандия, Великобритания, Португалия, Естония и мн.др.)

 Недостатъчният брой на европейски програми насочени към стимулиране на доброволчески дейности. Приоритет следва да се предостави на страни в които доброволческата дейност в спорта е под средното равнище за европейския съюз.(България попада в тази група)

 Европейският съюз трябва да разработи програми за стимулиране на доброволческата дейност, обмяна на опит и добри практики, както и създаване на предпоставки за облекчаване придвижването на доброволци между отделните държави(визови облекчения).

Централно място в дебата беше отделено на проблемите за устойчивото финансиране на дейността на спортните организации работещи в сферата на масовия спорт. Отново, като най-актуален проблем на спортното движение в Европа беше посочена ревизията за данъчното облагане с ДДС на спортните организации. Предложението на ЕНГСО към ЕК е този проблем да се остави да се решава конкретно от всяка страна, като се даде възможност да не се облагат с ДДС дейностите свързани със спортните услуги.(Този въпрос да бъде регламентиран с новата европейска директива касаеща облагането с ДДС на стоки и услуги в страните членки на ЕС).

 Като друг сериозен проблем беше посочен изключително голямата бюрокрация свързана организацията на доброволческите дейности, както и с подготовката на проектите финансирани по линия на ЕС.

 Предложено беше ЕНГСО да стане инициатор и координатор на движение на националните неправителствени спортни организации за определяне на 2014 год. като европейска година на спорта, както и утвърждаването на ежегоден европейски ден на спорта и двигателната активност.

 Всички участващи страни в заседанието приеха и депозираха в ЕК становище на ЕНГСО за доброволчеството.

 СТАНОВИЩЕ ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО ПРИЕТО ОТ 14-тия ФОРУМ НА ЕНГСО от 13-14 ОКТОМВРИ 2011г.

 Спортът е важна част от живота на много европейци и допринася за по-добро общество в целия Европейския съюз чрез своята дейност на всички нива. В своята „Бяла книга за спорта” от 2007 год. Европейската Комисия записа, че спортът "създава значими ценности като отборен дух, солидарност, толерантност и честна игра , допринася за личностното развитие и реализация. Той насърчава активния принос на гражданите на ЕС за развитие на общество и по този начин спомага за насърчаване на активното гражданство. " С това като отправна точка, Европейската комисия е установила, че "признава съществената роля на спорта в европейското общество ". Спортът в европейските страни се радват на силна позиция, защото в неговата структура, като народно движение особено за децата и младежта е основано на участие на доброволци обединени в сдружения с нестопанска цел.

С цел, Европейското спортно движение да бъде в състояние да провежда успешни дейности в бъдеще е важно в правната регулация и създаваните икономически условия, да се вземат предвид специфичните особености на спорта отразени в член 165 от Договора от Лисабон, тъй като ЕС трябва да подкрепя и координира политиките на държави-членки на ЕС в областта на спорта. Въпросът около сдружения с нестопанска цел, както и задължението да се докладва (начислява) ДДС (данък добавена стойност) е изведен на преден план благодарение на „Зелената книга” на Европейската Комисия относно преразглеждането на Директивата за ДДС на Европейския съюз. Поради тази причина, Европейските спортни организации и Национални олимпийски комитети, искаме да подчертаем значението на въпроса, да се даде право на държавите-членки сами да решават дали сдружения с нестопанска цел трябва да притежават възможността да бъдат освободени от задължението да докладват (начисляват) ДДС . Сложната система на ДДС ще създаде на неправителствените асоциации и на данъчната администрация повече работа, администрацията около отчитането и начисляването на ДДС от двете страни ще се увеличи и това също така ще доведе до нарастване на разходите. По този начин ще се създадат много големи трудности за асоциациите и клубовете да набират доброволци и това ще застраши цялото спортно движение.

 Сдруженията с нестопанска цел се отличават от малкия бизнес, отчасти чрез работата извършвана на доброволна основа, и отчасти защото печалбите отиват директно в организациите с нестопанска цел, за да служат за нестопански цели.

 Радваме се да участваме в продължаването на процеса на сътрудничество с институциите на ЕС по този въпрос. Това е с цел да се гарантира, че спортното движение с нестопанска цел в Европа може да бъде сила за Европейското развитие, дори и в бъдеще.

 Брюксел, 14 Октомври 2011г.