Партньори:
СПИСАНИЕ СПОРТ И НАУКА

Форумът на ЕНГСО продължава със семинар и кръгла маса за Националните спортни организации на европейските страни.

13.10.2011

   Вторият ден от 14-тия Форум на ЕНГСО в Брюксел премина със семинар и кръгла маса за Националните спортни организации. На семинара бяха представени два изключително интересни доклада касаещи актуални проблеми на новата европейска спортна политика.

   Първият доклад – презентация на г-жа Йоанна Доберчик-Тоусали - ръководител на комисията по образованието,културата, младежта и спорта при постоянното представителство на Полша към СЕ. Презентацията представлява пълен отчет на Полското председателство през изтичащия мандат и дейностите извършени в областта на спорта. Общото мнение на всички участващи страни и на ръководството на ЕНГСО беше, че това е блестящ отчет за политика, организация и дейности довели до много положителни резултати в областта на спорта на европейските институции през последната година.

    Вторият доклад – презентация на г-н Паул Броберг –директор по спортна политика към Националния олимпийски комитет и спортна конфедерация на Дания и член на работна група на ЕНГСО разработващ доклад до Европейския парламент относно европейските измерения в спорта.(т.н ФИСАС доклад отразяващ становището на ЕНГСО относно съобщението на ЕК за напредъка на дейностите на Европейските структури в областта на спорта.) Презентацията отразява;

    Сложните процедурни етапи през който преминава проекто –доклада за да стигне до Парламента на Европа.(Европейската комисия, Съвета на Европа, Европейски парламент)

   Процедури за обсъждане в националните парламенти на Чехословакия, Германия, Португалия и Великобритания(Чехска камара на депутатите, Германския Бундестаг, Асамблея на Републиката и Камарата на Общините) Взето е становище относно потенциалното въздействие върху националните спортни политики.

   Взето е мнението на 8 европейски комисии.(по икономически и парични въпроси, трудова заетост и социални въпроси,околна среда обществено здраве и безопасност на храните, вътрешен пазар и защита на потребителите, регионално развитие, правни въпроси, граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, права на жените и равенство между половете).

   ЕНГСО настоява за правното признаване(регулация) на спорта в договорите на ЕС. Има се предвид следната обосновка;

 Насърчаване на спорта, но не и неговата регулация от държавните органи.

 Уважаване на автономията и саморегулацията на спортните организации.

 Признаване на специфичните характеристики на спорта.

 Правна защита на структурите на спорта.

    Част първа на проекто – доклада отразява признаване на автономията и саморегулацията на спортните организации. Автономията на спортните организации означава – „ доброто управление в спорта е условие за автономия и саморегулиране(самоуправление) на спортните организации в съответствие с принципите за прозрачност и демокрация.”

    Втората част на проекто-доклада отразява признаване на специфичните характеристики на спорта. „Специфичният характер на спорта, който го прави различен от всички други сектори на икономическа активност и трябва да бъде разглеждан като отделна самостоятелна база.”

    Трета част на проекто-доклада отразява защитата на структурите на спорта. Има се предвид признаването на териториалност и националност. Отбелязва се че спортните структури в Европа са базирани(създадени) на принципа за националност и териториалност. Признаване на Европейския модел на спорта. Потвърждава се привързаността към европейския модел на спорта в който федерациите играят централна роля, които включват клубове и доброволци. (Признават се правата на клубовете да се обединяват в сдружения на териториален или друг принцип на основата на самоуправление и саморегулация).

    Четвърта част на проекто-доклада отразява насърчаването на спорта. Призовава се спорта да се възползва от Европейските структурни фондове.(!) Намаляване на данъците.Подчертава се значението на доброволчеството в областта на спорта, както и създаването на правна и данъчна рамка, която е подходяща за дейностите на спортните асоциации. Търговската експлоатация на аудиовизуалните права.(сключване на колективни договори за продажба на тези права и преразпределението на приходите между отделните спортове).

    Пета част на проекто-доклада отразява необходимостта от стимулиране на другите аспекти на спорта- подобряване на здравето чрез спорт, училищния спорт, спорта за хората в неравностойно положение, борбата с допинга, двойната кариера на спортистите, спорта и околната среда, доброволчеството, борбата срещу насилието и нетолерантността в спорта, въпросите за социалната интеграция в спорта и чрез спорта и др.

    Шеста част на проекто-доклада призовава Европейската комисия да организира ежегоден Европейски ден на спорта.

    Седма част на проекто-доклада отразява негативни аспекти.Призовава да се създаде Европейска сметна палата и Спортен арбитражен съд базирани в Брюксел или Люксембург за решаването на спорни въпроси в спорта в рамките на Европейския съюз.

 Като добри новини от Европейския парламент бяха посочени, решението на комитета по бюджета да се финансират ;

    Петите световни игри за „Спорт за всички” – 2012 г. провеждани от TAFISA. Домакин Литва.

    Европейският младежки олимпийски зимен фестивал- 2013 год. Домакин Румъния.

    Европейските игри за младежи с увреждания – 2012 год. Домакин Чехословакия.

    За развитие на европейското партньорство в спорта са одобрени 4 милиона евро.

  

    В проведената дискусия по тази презентация беше отправена препоръка към европейската комисия за в бъдеще да се ограничава да финансира спортни прояви на богати международни спортни организации, а да фокусира финансови ресурси предимно в областта на масовия спорт и подкрепа на европейски национални спортни организации в това число и конкретни проекти на ЕНГСО. Мнението и на част от специалистите в ЕК, е че този въпрос действително заслужава специално обсъждане и корекции през следващите финансови периоди.