Писмо от УС на БСФС до Председателя на НС
ДО
Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОПИЕ
ДО
Г-ЖА МАЯ МАНОЛОВА
ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ
С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
КОПИЕ
ДО
Г-Н ХРИСТО МОНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА,
МЛАДЕЖТА И СПОРТА
УВАЖАЕМИ Г-Н МИКОВ,
Българският съюз за физическа култура и спорт е обществена спортна организация със 103 членове – спортни клубове, обединени спортни клубове, български спортни федерации и асоциации. Съюзът е редовен и активен член на Европейската неправителствена спортна организация „ENGSO“, която единствена се ползва със статута на официален консултант на Европейската комисия по въпросите и дейността на неправителствените спортни организации в европейските страни и активен участник във формирането на новата европейска спортна политика.
Във връзка с предстоящото обсъждане в Комисията по въпросите на децата младежта и спорта, а след това и в пленарна зала (на второ четене) на поредния закон за изменение и допълнение на закона за физическото възпитание и спорта, се обръщаме към Вас с убедеността, че ще се вземат под внимание следните наши предложения:
- Категорично подкрепяме допълненията към законопроекта на
народните представители Георги Мърков и Христо Монов. Тези предложения бяха обсъждани многократно на различни нива в нашите структури, съобразени с кризисното състояние на този сектор в страната и обичайната практика на държавите в Европейския съюз.
- Категорично настояваме, Обединените спортни клубове да бъдат
признати за спортни организации и включени в чл.10 от ЗФВС, работещи на ниво общини. Обръщаме внимание върху факта, че обединените спортни клубове – „Славия“, „Левски“, „Академик“, „ЦСКА“, „Локомотив“, „Септември“ от София, „Черно море“- Варна и десетки други в страната имат 100 годишна история. Организираният спорт на България, както и спортните успехи на държавата ни са наше дело.
Като сдружения на спортни клубове в нашите градове и общини сме преживели няколко обществено-икономически трансформации в държавата ни и продължаваме да съществуваме и да работим.
- Категорично се противопоставяме на всякакви опити за;
- дискриминация на държавния спортен орган спрямо нас.
- изкуствено противопоставяне дейността на спортните клубове
срещу дейността на техни сдружения – Обединените спортни клубове и Националната обществена спортна организация.
- прилагането на различни форми за явна или скрита
приватизация на спортно-материална база, публична държавна и общинска собственост.
- Разграбването и опустошаването на изградени комплексни
спортни бази – центрове за олимпийска подготовка и спортна дейност в общините.( ЦСКА, Левски, Академик, Локомотив, Славия и други изградени в Областните центрове на България)
- Категорично настояваме за замяна на лицензионния режим на
българските спортни федерации и национални спортни и туристически организации с максимално облекчен регистрационен такъв. С изключение на България, в нито една друга европейска държава не се прилага държавно лицензиране на легитимни обществени спортни организации. При това членуващи от десетилетия в европейски и световни спортни организации, признати от Международния Олимпийски комитет, както и от други закони в страната ни.
Главният мотив на нашите предложения е следния;
Действащият модел за организация на националната спортна система на страната ни е вече с 24 годишна давност. Приемани са няколко Национални стратегии и Национални програми, но резултатите са катастрофални, както в областта на спорта за всички, така и в областта на спортното майсторство и управлението на спортните бази. България загуби националния си спортен престиж по много от олимпийските си спортове. Тенденциите за комплексно представяне на българските спортисти на Зимни и Летни олимпийски игри са крайно обезпокоителни и предвещават поредна катастрофа.
Уважаеми г-н Миков, г-жа Манолова и г-н Монов,
Обръщаме се към Вас с убедеността, че с предстоящото и следващи обсъждания на законодателни промени в ЗФВС, ще се сложи началото на решителни структурни и функционални промени в спортното законодателство, отговарящи на същността, а не само на формата на новата европейска спортна политика.
Убедени сме също, че към нашите професионални предложения ще проявят разбиране депутати от всички парламентарно представени политически партии, защото физическото възпитание и спорта са национално дело.
Съгласно решение на УС на БСФС и съгласувано със:
Председател на ОСК „Левски“ - София – Стоян Хранов
Председател на ОСК „Академик“- София - Лъчезар Динчев
Председател на ЦСКА – Георги Калчев
Председател на ОСК „Локомотив“ – Даме Стойков
Председател на ОСК „Славия“ – Владимир Димитров
Председател на ОСК „Левски – Драгалевци“- Стоян Стоянов
Председател на ОСК „Септември“- София – Юлия Стоянова
Зам. председател на ОСК „Спартак“ - Варна – Иван Иванов
Председател на ОСК „Черно море“ – Варна - Бончо Бонев
Председател на ОСК „Тунджа“-Ямбол - Иван Чолаков
Председател на ОСК ДФС „Горна Оряховица” – Стефчо Събчев
Председател на ОСК „Академик“ – Пловдив – Светослав Цеков
Председател на ОСК „Локомотив“-Пловдив – Василис Дамянидис
Председател на ОСК „ Дунав“- Русе - ген. Александър Стефанов
Председател на ОСК „Локомотив“- Русе – Любомир Ковачев
Председател на ОСК „Спартак“- Плевен – Михаил Георгиев
Председател на ОСК „Марек” – Дупница – Явор Тодоров
Проф. Светослав Иванов
Председател на БСФС