Партньори:
СПИСАНИЕ СПОРТ И НАУКА

ДО ГОСПОЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА КМЕТ НА СОФИЯ

16.02.2015

ДО

ГОСПОЖА ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА

КМЕТ НА СОФИЯ

 

 

П  Р  Е  Д  Л  О  Ж  Е  Н  И  Е

 

От Българския съюз за физическа култура и спорт и ръководствата на Столичните Обединени спортни клубове  „Академик“, „ Славия“, „ЦСКА“, „Левски“   „Локомотив-Сф.“, „Левски“- Драгалевци.

 

ОТНОСНО: Провеждане на съвместна работна среща по проблемите на спортните организации в столицата.

 

            Уважаема г-жо Фандъкова,

Действащият в момента модел на Национална система за физическо възпитание и спорт в България, е с давност от 23 години. В годините на прехода, единствено нашата страна от всички бивши източноевропейски държави, предприе радикална реформа в областта на физическото възпитание и спорта. Тя беше реализирана без научен анализ и прогноза за крайните резултати и ефекта върху здравните, икономическите и престижни функции на системата. Резултатите са отчайващи. От водеща световна спортна сила в края на 80-те години, днес страната ни е на посредствено балканско равнище.

Една от главните причини за огромния регрес на българския спорт е обезличаването или унищожаването на бившите Дружества за физическа култура и спорт (сегашните Обединени спортни клубове). София, както в недалечното ни минало, така и днес е най-крупния спортен град в страната. Той има решаващо значение, както за формиране на Националния спортен престиж на България, така и решаването на изключително важни социални, обществени, образователни и здравеопазващи функции на населението в  столицата. За съжаление, през последните 23 години, Столичните Обединени спортни клубове бяха поставени в изключително тежки условия – изземване на спортната им база, липса на финансово подпомагане, икономически и политически натиск, премахване на данъчни преференции и др. Независимо от това, те оцеляха и продължават да функционират в изключително трудни условия. Липсата на единна политика и координация в тяхната дейност, е причина и за някои деформации и слабости, отразяващи се негативно върху цялостното състояние и ефективност на спортната система на Столичния град.

В същото време общини, като Варна, Ямбол, Горна Оряховица, Ботевград, Самоков, Правец, Русе др. съхраниха този вид спортни сдружения на общинско ниво и запазиха спортните си традиции, донякъде и спортните си успехи в областта на масовия спорт и  спортното майсторство.

Изключително ефективни сдружения на спортни клубове на териториално ниво,  имат почти всички развити в спортно отношение европейски държави, като Германия, Австрия, Холандия, Швеция, Финландия, Норвегия, Великобритания, Русия, Хърватия, Сърбия и мн.други.

В новата „Програма на Правителството за стабилно развитие на Република България 2014-2018год.“ са предвидени редица мерки за начало на реформиране на спортната система на България. Нашите предложения са в пълно съответствие с  приоритетите и целите заложени в програмата.(21.1; 21.2; 21.4 и 21.6)

Уважаема г-жо Фандъкова,

След многократни срещи на ръководството на БСФС, с ръководствата на Столичните Обединени спортни клубове и представители на спортната общественост от града считаме, че е необходимо, под Ваше ръководство, да се обсъдят следните актуални проблеми:

 

  1. Взаимодействието на Столична община и Районните администрации  с ръководствата на Обединените спортни клубове, работещи на територията на София;

 

Уважаема г-жо Фандъкова,

като имаме предвид Вашето изключително позитивно отношение към въпросите на спортното развитие на Столицата, както и на физическото развитие и здравословното състояние на младото поколение, Ви предлагаме, да приемете нашето предложение за провеждане на работна среща с Вас, по тази част от проблемите на спортната политика на Столичния град. Убедени сме, че препоръките, които ще бъдат направени, ще бъдат последвани от ефективни управленски решения от Столична Община и спортните организации.

 

Председател:

 

проф.Светослав Иванов